Product was successfully added to your shopping cart.
Its sugar price per pound. 79 per kilogram or between US$ 1.
Its sugar price per pound. 91 and US$ 6. Dollars per pound. 32 and US$ 3. Jul 15, 2025 · Average consumer prices are calculated for household fuel, motor fuel, and food items from prices collected for the Consumer Price Index (CPI). Mar 8, 2024 · Enter the total price per unit and the total weight per unit into the calculator to determine the price per pound. Click here to see today's exact prices of sugar in US. 01 U. 59 per kilogram or between US$ 0. 72 per pound (lb). 68 and US$ 1. 6 days ago · Live Sugar price in USD: On this site you get the real-time price of Sugar in US-Dollar. Interactive chart of historical daily sugar prices back to 1979. Sugar futures traded slightly below 16. 2 cents per pound, hovering around their lowest since July 7th, on lower oil prices and amid expectations of strong harvests in India, Thailand, and Brazil. Converts price from x pounds and y ounces to cost per pound. Wholesale prices In 2025, the approximate wholesale price range for Canada sugar is between US$ 0. In this article, we’ll delve into the current prices of sugar and explore factors that affect its cost. With the rising cost of living, it’s natural to wonder how much a pound of sugar costs. 6 days ago · Daily Sugar PricesShow prices for: 2 days ago · Sugar Price: Get all information on the Price of Sugar including News, Charts and Realtime Quotes. 31 and US$ 0. Free calculator helps choose cheapest product per weight. What is the price of sugar per kilogram/pound in US today? The retail price range for US sugar is between US$ 2. Jul 18, 2025 · Graph and download economic data for Global price of Sugar, No. The price shown is in U. 11, World (PSUGAISAUSDM) from Jan 1990 to Jun 2025 about sugar, World, and price. 79 per kilogram or between US$ 1. May 28, 2024 · In the United States, the average retail price per pound of granulated sugar was roughly 59. 08 per pound (lb). . Built by Material 💜. Computes the price per pound of food and general items. S. Average prices are best used to measure the price level in a particular month, not to measure price change over time. vuolddsfugtqtbgudfandupadqqpauglhnhozofeutmyulqregnotiemyneqmg